Müşteri Politikası

Şeffaflık: Sorunlarınız, talepleriniz ve şikâyetleriniz için, Müşteri Danışma Hattı ve internet adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

Erişilebilirlik: Başvurularınız için Valore Ofis Müşteri Danışma Hattı 0212 485 04 28, www.valoreofis.com

Cevap Verebilirlik: Başvurularınızın durumunu internet sitemizden takip edebilirsiniz.

Objektiflik: Sorunlarınız, talepleriniz ve şikâyetleriniz ön yargısız ve adil bir şekilde değerlendirilmektedir.

Ücretler: Başvurularınızın değerlendirilmesi sürecimiz başvuru sahipleri için ücretsizdir.

Gizlilik: Kişisel bilgilerinizin korunması son derece önemlidir. Bu nedenle kişisel bilgileriniz üçüncü şahıslarla paylaşılmamaktadır.

Müşteri Odaklılık: Her zaman en iyisini hak eden siz değerli müşterilerimize, şirket politikaları ile yasal uygulamalar çerçevesinde, uygulanabilir çözümler sunmaya, ihtiyaçlarınızı karşılamaya ve haklarınızı her zaman korumaya özen göstermekteyiz.

Hesap Verilebilirlik: Sorunlarınız, talepleriniz ve şikâyetleriniz kayıt altına alınarak kararlarımız sizlere gerekçeleriyle açıklanır.

Sürekli İyileştirme: Sizlerden gelen geri bildirimleri iş süreçlerinde, ürün ve hizmetlerimizde proaktif iyileşmeler sağlayacak şekilde değerlendirerek sürekli müşteri odaklı olma yönünde ilerleme sağlıyoruz.

 
Müşteri Memnuniyeti Politikamız Müşteri Başvurusu Yönetim Süreci Başvuru Formu Kayıt Arama

 


Bu sitede kullanılan resimler, metinler ve diğer tüm içeriklerin telif hakları Feyza Ofis Mobilyaları ve Eğitim Araçları 'na aittir. Firmanın yazılı izni olmadan basılı ve/veya elektronik bir ortamda izinsiz olarak kesinlikle kullanılamaz veya çoğaltılamaz.